+38 (044) 581-79-54

Щодо нав’язування органами місцевого самоврядування збільшених розмірів орендної плати

11 жовтня 2013 року

Гаврилець Олександр Васильович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

Останнім часом спостерігається збільшення кількості фактів прийняття органами місцевого самоврядування односторонніх рішень про збільшення розміру орендної плати за землю по укладеним договорам у зв’язку з набуттям чинності вимог ст. 288 Податкового кодексу України (ПКУ). Даною статтею встановлено мінімальний розмір річної орендної плати за землю не менше:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII ПКУ;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII ПКУ.

А розділом XIII ПКУ, зокрема, встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Тобто, орендна плата не може бути меншою за 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (ст. 274 ПК України).

До прийняття ПКУ питання розміру орендної плати мало виключно договірний характер та регулювалось договором про оренду земельної ділянки, а також такими нормативно-правовими актами як: Земельний кодекс України, Закон України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю" (втратив чинність з прийняттям ПКУ), а також нормами Цивільного та Господарського кодексів, які регулюють договірні відносини.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

В той же час, вимоги орендодавців щодо підвищення розміру орендної плати до мінімального рівня, визначеного ПКУ, тобто так зване «автоматичне» збільшення річної орендної плати за землю без згоди орендарів земельних ділянок не є правомірними, а встановлення мінімального розміру орендної плати на рівні від трьох відсотків може застосовуватись лише у випадку укладення нового договору оренди після дати прийняття ПКУ або внесення змін до чинного договору, або за рішенням суду.

Органам місцевого самоврядування, як і іншим місцевим органам, не надано повноважень змінювати розмір плати за користування землею односторонньо без згоди орендаря. Така вимога є незаконною. Але у випадку прийняття такої пропозиції орендарем вказана вимога легалізується, і не на користь орендаря, адже має місце збільшення орендної плати у десятки разів.

У зв’язку з вищенаведеним Юридична компанія «Бі ен Сі» радить Вам у випадку отримання від Орендарів «пропозицій» або «вимог» щодо збільшення орендної плати невідкладно проконсультуватися з питань їх правомірності у нашій компанії, яка має значний досвід позитивного вирішення аналогічних справ.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"