+38 (044) 581-79-54

Щодо укладення кредитного договору подружжям

Бондар Роман Вікторович

старший юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат

24 лютого 2021 року

Касаційний цивільний суд у складі Верховного суду в постанові від 7 жовтня 2020 року у справі № 205/5882/18 дійшов правового висновку, що якщо одним із подружжя укладено кредитний договір в інтересах сім'ї то цивільні права та обов'язки за цим договором виникають в обох із подружжя, незважаючи на відсутність у законі прямої вказівки на солідарну відповідальність.

Банк звернувся до суду з позовом, у якому просив стягнути з відповідачів на свою користь заборгованість за кредитним договором, який було забезпечено іпотекою.

Оскільки позичальник отримав кредит в інтересах сім'ї, тому цивільні права і обов'язки за цим договором виникли в обох із подружжя.

Ураховуючи наведене, банк просив позов задовольнити. Місцевий та апеляційний суди позов задовольнили. ВС залишив рішення попередніх судів без змін.

Норма частини третьої статті 61 СК кореспондує частині четвертій статті 65 СК, яка передбачає, що договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.

При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового (частина друга статті 65 СК).

За нормами сімейного законодавства умовою належності того майна, яке одержане за договором, укладеним одним із подружжя, до об'єктів спільної сумісної власності подружжя є визначена законом мета укладення договору - інтереси сім'ї, а не власні, не пов'язані із сім'єю інтереси одного з подружжя.

Отже, якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то цивільні права та обов'язки за цим договором виникають в обох із подружжя, незважаючи на відсутність в законі прямої вказівки на солідарну відповідальність.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"