+38 (044) 581-79-54

Щодо перегляду справи за нововиявленими обставинами

Кожух Максим Сергійович

директор АО «Юридична компанія «Бі ен Сі»,
кандидат юридичних наук, адвокат

24 листопада 2020 року

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постанові у справі № 726/938/18 від 21.10.2020 роз'яснив підстави та умови перегляду справи за нововиявленими обставинами.

Суть справи: апеляційний суд скасував рішення районного суду про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок ДТП, та відмовив у задоволенні позову, оскільки цивільно-правова відповідальність відповідачки, яка керувала автомобілем із реєстраційним номером Республіки Болгарія, застрахована, що підтверджується виданим болгарською компанією страховим сертифікатом «Зелена карта». Тому обов'язок відшкодувати шкоду в межах суми страхового відшкодування покладається на страховика.

Позивачка просила апеляційний суд переглянути судове рішення за нововиявленими обставинами, оскільки їй стало відомо, що страховий сертифікат підроблений. Апеляційний суд у задоволенні її заяви відмовив.

Колегія суддів Цивільного суду ВС скасувала відповідну ухвалу апеляційного суду та передала справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, вказавши таке.

Вирішуючи питання про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, суд має виходити з визначених ч. 2 ст. 423 ЦПК України підстав, перелік яких є вичерпним.

Зокрема, такими підставами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи (п. 1 ч. 2 ст. 423 ЦПК України).

Необхідними умовами нововиявлених обставин, визначених цим пунктом, є те, що вони:

- існували на час розгляду справи;

- не могли бути відомі заявниці на час розгляду справи;

- входять до предмета доказування у справі;

- можуть вплинути на висновки суду про права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі.

Верховний Суд зауважив, що апеляційний суд не врахував, що нововиявленою обставиною (як юридичним фактом, який має істотне значення для розгляду справи, але не був і не міг бути відомий заявниці на час ухвалення оскаржуваного судового рішення), на яку вона посилається в заяві про перегляд судового рішення, є саме обставина недійсності страхового сертифіката, яка існувала на час розгляду справи та ухвалення судом рішення, котре заявниця просить переглянути, а не самі документи, якими встановлено обставину недійсності такого страхового сертифіката.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"