+38 (044) 581-79-54

ЩОДО МОЖЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ КОМПАНІЇ З УПРАВЛІННЯ БАГАТОКВАРТИРНИМ БУДИНКОМ БЕЗ ЗГОДИ СПІВВЛАСНИКІВ ТАКОГО БУДИНКУ

Солонина Ігор Юрійович

юрист Юридичної компанії «Бі Ен Сі», адвокат

 

Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

При цьому згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Разом з тим, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та абз. 5 ч. 1 ст. 1 «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Таким чином, чинним законодавством України передбачені права власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку створювати обєднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) та заключати договори з управителем багатоквартирного будинку.

Однак, законодавством України не передбачено право забудовника самостійно без згоди співвласників багатоквартирного будинку визначати ЖЕК (управителя) для такого будинку.

При цьому слід враховувати, що згідно ст. 182 та ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку як об’єкти нерухомого майна виникає з моменту держаної реєстрації такого права.

Слід мати на увазі, що згідно ч. 1 ст. 6 «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Таким чином, може виникнути ситуація, коли з моменту введення багатоквартирного будинку в експлуатацію до оформлення правовстановлюючих документів інвесторами будівництв відсутня організація з управління будинком – це прогалина в законодавстві України.

Забудовники виходять з даної ситуації двома шляхами: 1) реєструють за собою всі квартири та нежитлові приміщення в багатоквартирному будинку і як єдиний власник обирають необхідну обслуговуючу організацію або 2) після введення будинку в експлуатацію, забудовник висуває до інвесторів наступні умови: спочатку укласти договір з визначеним ним управителем і лише потім забудовник передає інвестору документи необхідні для державної реєстрації права власності на квартиру.

Перший шлях є найбільш юридично вивіреним, однак забудовник буде змушений сплатити до бюджету ПДВ. Другий шлях несе в собі ризики оскарження інвестором вказаних дій забудовника, при цьому юридична перспектива виграшу таких справ в суді далеко не на користь останнього.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"