+38 (044) 581-79-54

Правові аспекти залучення жінок для роботи у нічний час

Гарагонич Олександр Васильович

директор Юридичної компанії «Бі ен Сі»,
кандидат юридичних наук, адвокат

Відповідно до ст. 32 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

                Правовим документом про таку зміну повинен бути наказ про зміну істотних умов праці у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці.

Працівники, істотні умови праці яких у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці підлягають зміні, персонально попереджуються під розпис про дату таких змін.

Попередження – це письмова пропозиція працівникові продовжити роботу після того, як власник з дотриманням установленого двомісячного строку змінить істотні умови праці (режим роботи) на підприємстві.

Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП України.

Однак, дані положення є загальними нормами без врахування специфіки роботи в певних галузях народного господарства, а також категорій осіб, що залучаються до тих чи інших видів робіт або щодо яких встановлюється певний режим роботи.    

Так, при залученні жінок до роботи в нічний час слід враховувати, що згідно зі ст. 54 КЗпП України, нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку. Відповідно до частини першої ст. 175 КЗпП України залучення жінок до робіт у нічний час за загальним правилом не допускається. Проте, виняток становлять ті галузі народного господарства, де це спричинено особливою необхідністю та дозволяється як тимчасовий захід. Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час має затверджуватися Кабінетом Міністрів України. Однак, Кабмін до цього часу такий перелік не затвердив. Тож,на підставі згоди сторін застосування праці жінок у нічний час допускається. Лише за відсутності такої згоди власник не має права залучати жінок до роботи у нічний час.

Отже, при наявності згоди жінок щодо роботи в нічний час, слід керуватися загальною процедурою повідомлення осіб про зміну режими роботи та впровадження на підприємстві роботи в нічний час. При цьому, пункт 6 частини 1 статті 36 КЗпП України, навіть при відмові жінки працювати в нічний час застосовуватися не може.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"