+38 (044) 581-79-54

Щодо отримання протоколу (сертифікату) радіаційного обстеження на кожну партію експортованого товару

19 грудня 2014 року

Гаврилець Олександр Васильович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

Згідно пп. 5.3.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України «Про затвердження Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць і митниць» від 08.09.1999 року за № 204 (надалі – Положення) вказано, що у разі переміщення через державний кордон металобрухту (крім експорту), деревини та виробів з неї, будівельних матеріалів та промислової сировини, радіаційно забруднених або тих, які за своїми природними властивостями мають радіоактивність вище допустимих норм, до документів, перелічених у п. 5.3, додається протокол (сертифікат) радіаційного обстеження.

Згідно п. 5.3. Положення під час здійснення екологічного контролю вантажів перевірці підлягають документи, наявність яких передбачена відповідними постановами Кабінету Міністрів України та міжнародними угодами для перевезень будь-яким видом транспорту, а саме:

- транспортна накладна для відповідного виду транспорту - міжнародна товаротранспортна накладна (CMR), залізнична накладна, авіанакладна, коносамент, товаротранспортна накладна (ТТН) тощо;

- контракт (тільки у випадку здійснення екологічного контролю в зоні діяльності регіональних митниць і митниць);

- рахунок фактура (invoice, account, final invoice, Rechnung тощо);

- дозвіл (ліцензія) на ввезення, вивезення, транзит екологічно-небезпечних вантажів або відходів;

- сертифікат якості (за умови імпорту);

- сертифікат відповідності (за умови імпорту);

- сертифікат екологічного контролю (для металобрухту, що експортується);

- карантинний (фітосанітарний) сертифікат (для деревини та виробів з неї).

Таким чином, перелік документів, які потрібні для пред’явлення до перевірки спеціалістам відділу екологічного та радіологічного контролю чітко регламентовані п. 5.3 Положення та є обов’язковим. В свою чергу, протокол (сертифікат) радіаційного обстеження є необхідним тільки у разі, коли промислова сировина є радіаційно забрудненою або такою, яка за своїми природними властивостями має радіоактивність вище допустимих норм. Обов’язку на суб’єкта господарювання щодо обов’язкової наявності у нього протоколу (сертифікату) радіаційного обстеження на кожну партію експортованої сировини чинне законодавство не покладає, а тому такі вимоги спеціалістів відділу екологічного та радіологічного контролю будуть незаконними.

Проте, згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення екологічного контролю в пунктах пропуску через державний кордон» від 20.03.1995 року за № 198 вказано, що екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища (крім випадків здійснення екологічного контролю у формі попереднього документального контролю). У відповідності до п. 3.4. Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України «Про затвердження Інструкції щодо проведення радіаційного контролю транспортних засобів і вантажів у пунктах пропуску через державний кордон та на митній території України» від 15.05.2000 року за № 27 (надалі – Інструкція) вказано, що при виявленні несанкціонованого переміщення (перевезення) радіаційно небезпечного об'єкта він до проведення митного контролю не допускається і його переміщення через державний кордон України забороняється, про що приймається рішення згідно з чинним законодавством України. Пунктом 5.1. Інструкції вказано, що радіаційний контроль в пунктах пропуску через державний кордон та на митній території України здійснюється стаціонарними та переносними приладами радіаційного контролю, а тому враховуючи реальну можливість здійснення екологічного контролю спеціалістами відділу екологічного та радіологічного контролю у формі як попереднього документального контролю, так і безпосередньо на пунктах митного пропуску. Більше того, після закінчення радіаційного контролю згідно п. 6.3. Інструкції вказано, що у разі виявлення перевищення встановлених норм ПЕД, держекоінспектор заповнює протокол радіаційного обстеження матеріалу у двох примірниках, який згідно п. 3.4. Інструкції стане підставою для не пропуску промислової сировини через митний кордон України.

Таким чином, рекомендуємо врахувати економічну доцільність та обґрунтованість відправлення промислової сировини (товару) без протоколу (сертифікату) радіаційного обстеження на кожну партію експортованої сировини, що в свою чергу може не тільки значно пришвидшити проходження екологічного та радіаційного контролю у митних пунктах пропуску при експорті товару, а також і значно знизити ризики «простою» товару в зонах митного контролю.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"