+38 (044) 581-79-54

Про повернення стягнутої за скасованим рішенням суду зарплати

Гарагонич Олександр Васильович

голова АО «Юридична компанія «Бі ен Сі»,
кандидат юридичних наук, адвокат

02 липня 2020 року

06 травня 2020 року Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду (далі – Верховний Суд), постановою у справі № 711/3248/18 сформував правовий висновок, що грошові кошти, набуті на підставі рішення суду про стягнення середньої заробітної плати, яке згодом було скасовано, не підлягають поверненню відповідно до статті 1215 ЦК.

У даній справі особа звернулася до суду з позовом до працедавця про стягнення середньої заробітної плати за час невиконання рішення суду про поновлення на роботі. Суд задовольнив позов та гроші було сплачено. Однак, апеляційний суд це рішення скасував, зобов'язавши працівника повернути гроші.

У звязку з цим роботодавець звернувся до суду з позовом до працівника про стягнення безпідставно набутого майна, з посилаючись на ст. 1212 ЦК.

Суд першої інстанції позов задовольнив, а апеляційний суд залишив рішення першої інстанції без змін, в частині стягнення безпідставно набутого майна.

Працівник звернувся зі скаргою до Верховного Суду.

Верховний Суд не погодився з рішеннями судів, з огляду на таке.

У статті 1215 ЦК передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Згідно з частиною першою зазначеної статті не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

У статті 1215 ЦК передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила:

- по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату;

- по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Вказаний висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц.

Доказів про набуття особи 178 303,00 грн у результаті рахункової помилки позивача матеріали справи не містять, на такі обставини сторони не посилаються.

Суди попередніх інстанцій вказаного не врахували та, задовольняючи позовні вимоги роботодавця, помилково вважали, що наявні передбачені цивільним законодавством підстави для повернення грошових коштів на підставі вимог статті 1212 ЦК.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"