+38 (044) 581-79-54

Про позовну давність за позовами держави та територіальних громад

Савенко Руслан Васильович

старший юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат

24 квітня 2019 року

 

17 жовтня 2018 року Велика Палата Верховного Суду (далі - Велика Палата) по справі № 362/44/17 за позовом прокурора Київської області в інтересах держави в особі Іванковичівської сільської ради щодо незаконного володіння земельною ділянкою, прийняла постанову, якою визначила, що на віндикаційні позови держави та територіальних громад поширюється загальна позовна давність.

Так, прокурор посилався на постанови Вищого господарського суду від 5 жовтня 2016 року у справі № 916/2129/15 (№ 3-604гс16), Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29 березня 2018 року у справі № 904/10673/16, згідно з якими приписи про позовну давність до позовних вимог прокурора про витребування майна з чужого незаконного володіння не застосовуються.

Велика Палата відступила від цих висновків, оскільки Статті 387 і 388 ЦК України не вказують на те, що приписи про позовну давність не застосовуються до правовідносин, врегульованих приписами вказаних статей, а стаття 268 цього Кодексу не передбачає, що вимога про витребування майна з чужого незаконного володіння належить до вимог, на які позовна давність не поширюється. Крім того, сутність вимоги про витребування майна з чужого незаконного володіння не виключає застосування до неї позовної давності.

Тому на віндикаційні позови держави та територіальних громад (в особі органів державної влади та місцевого самоврядування відповідно) поширюється загальна позовна давність (ст. 257 ЦК України).

У постанові викладено наступний висновок про застосування норм права;

«Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

У разі порушення або загрози порушення інтересів державиз позовом до суду звертається прокурор від імені органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позовну давність слід обчислювати з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Позовна давність починає обчислюватися з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися прокурор, у таких випадках:

1) прокурор, який звертається до суду у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, довідався чи мав об'єктивну можливість довідатися (під час кримінального провадження, прокурорської перевірки тощо) про порушення або загрозу порушення таких інтересів чи про особу, яка їх порушила або може порушити, раніше, ніж орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах;

2) прокурор звертається до суду у разі порушення або загрози порушення інтересів держави за відсутності відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту таких інтересів.».

Таким чином, Велика Палата підтримала міськрайонний суд, який відмовив у задоволенні позову прокурора через сплив позовної давності.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"