+38 (044) 581-79-54

Припинення іпотеки при стягненні заборгованості за кредитним договором

Бондар Роман Вікторович

старший юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат
16 листопада 2018 року

 

18 вересня 2018 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову у справі № 921/107/15-г/16, в якій зазначила, що наявність судового рішення про стягнення заборгованості за кредитним договором не є підставою для припинення іпотеки. Кредитор може задовольнити свої вимоги шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Такий захист порушеного права не є подвійним стягненням заборгованості.

Згідно із фабулою справи, банк звернувся до суду для звернення стягнення на предмет іпотеки при наявності рішень судів про стягнення з позичальників заборгованості за кредитними договорами.

Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні позову. Вони вважали, що виконання боржником зобов'язання за наданою йому судом розстрочкою виключає можливість звернення стягнення на предмет іпотеки, оскільки це призводить до подвоєння суми заборгованості.

Однак, Велика палата Верховного Суду не погодилась із таким висновком.

Окрім того, направляючи дану справу до Великої Палати Верховного Суду, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду вказав, крім того, на наявність у цій справі виключної правової проблеми, розв'язання якої необхідне для забезпечення розвитку права та формування єдиної та справедливої правозастосовчої практики та яка стосується питання визнання розстрочки чи відстрочки виконання рішення підставою зміни строків виконання кредитних договорів, внаслідок чого ці нові строки можуть значно перевищувати терміни, до яких повинні бути завершені ліквідації банків, що унеможливить виконання рішення в межах строку ліквідаційної процедури та порушить права та інтереси кредиторів.

Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що ліквідаційна процедура передбачає продаж майна банку, зокрема відповідно до статті 51 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Наявність судового рішення про задоволення вимоги банку до боржника, яким передбачене відстрочення або розстрочення виконання, не є перешкодою для здійснення продажу такої вимоги.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"