+38 (044) 581-79-54

Запровадження воєнного стану

Бондар Роман Вікторович

старший юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат

26 листопада 2018 року

 

26 листопада 2018 року Президент Петро Порошенко своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року «Про надзвичайні заходи щодо забезпечення державного суверенітету і незалежності України та запровадження воєнного стану в Україні».

У зв’язку з цим, виникає питання щодо наслідків запровадження в Україні воєнного стану, у т.ч. для бізнесу.

Воєнний стан – це особливий правовий режим, який передбачає надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для відвернення загрози. Тимчасове обмеження прав і свобод громадян, а також тимчасове обмеження законних інтересів юридичних осіб.

Воєнний стан може поширюватися на територію всієї країни або працювати тільки в окремих регіонах.

Пропозицію щодо запровадження воєнного стану Президенту України подає Рада національної безпеки України. Після цього Президент України має розглянути цю пропозицію та видати указ про ведення воєнного стану. У наступні два дні Верховна Рада України повинна його розглянути і проголосувати за введення воєнного стану.

Указом Президента України від 26.11.2018 року постановлено ввести в Україні воєнний стан із 14:00 26.11.2018 року строком на 60 діб до 14:00 25.01.2019 року.

Тобто, за умови, що Верховна Рада України проголосує за введення воєнного стану, на всій території України можуть запроваджуватися такі заходи:

- використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій всіх форм власності для потреб оборони;

- змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю;

- запроваджувати комендантську годину;

- встановлювати особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;

- перевіряти документи у громадян, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України

- забороняти проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів;

- може обмежуватися право на вільне пересування.

Також може бути обмежено право власності через примусове відчуження майна у фізичних і юридичних осіб на потреби оборони. Слід сказати, що законом передбачена компенсація за таке вилучення, а також повернення майна у разі його збереження при використанні в період воєнного часу. Дещо обмежуються і трудові права, через введення трудової повинності. Законом передбачається соціальний захист, право на відпочинок і мінімальна заробітна плата. Не можуть обмежуватися в період воєнного стану такі фундаментальні права людини, як - право на життя, на повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, право на рівність перед законом, право на житло.

В умовах воєнного часу забороняється проведення виборів, референдумів, страйків і внесення змін до Конституції. Невиконання вимог правового режиму воєнного стану тягне за собою відповідальність.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"