+38 (044) 581-79-54

Оскарження відмови у прийнятті податкових накладних для їх реєстрації

04 листопада 2013 року

Гарагонич Олександр Васильович

директор Юридичної компанії «Бі ен Сі», кандидат юридичних наук, адвокат

Останнім часом Вищий адміністративний суд України (надалі – ВАСУ) дедалі частіше надає роз’яснення для судів по нововведенням податкового законодавства та практичного його застосування. 24.10.2013 року ВАСУ надано роз’яснення по питанню оскарження відмови у прийнятті податкових накладних для їх реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних (надалі – ЄРПН) в інформаційному листі № 1486/12/13-13.

З цього приводу ВАСУ повідомив, що при визначенні предмета суперечки і належного способу захисту порушених прав і інтересів платника податків у справах про неправомірне неприйняття до реєстрації податкових накладних у ЄРПН суди повинні виходити з наступного.

За відсутності квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН впродовж операційного дня, коли вона була відправлена. В той же час, сама квитанція не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки вона - лише технічний спосіб інформування платника. У такому разі належним способом захисту порушених прав або інтересів платника є визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації. Вимоги про зобов'язання податкового органу прийняти податкову накладну, визнання протиправними рішення, дії, бездіяльності податкового органу, визнання представленої накладної зареєстрованої і т. п. слід розглядати як вимогу про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації. Таким чином суди повинні розглянути питання про протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, незважаючи на те, в якій словесній формі сформульовані позовні вимоги, якщо зі змісту таких вимог виходить, що вони спрямовані на відновлення прав платника, порушених в результаті такого неприйняття.

У зв'язку з цим у суду немає підстав для відмови в позові платнику податків або відмови у відкритті провадження (припиненні провадження) у випадку, якщо таким платником були інакше сформульовані позовні вимоги, фактичним предметом яких є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації в ЄРПН.

Враховуючи вищевикладене, роз’ясненням ВАСУ припинено зловживання судів, що полягало у неприйнятті до розгляду справ, чи припинення провадження у цих справах, предметом яких є неправомірна відмова податкових органів у прийнятті податкової накладної для реєстрації її у ЄРПН. Це, в свою чергу, надає можливість платнику податків оскаржувати неправомірні дії податкового органу з цього питання не зважаючи на можливі «хитрощі» суду, які полягають у неналежному формулюванні позовних вимог платника податків, що позбавляло останнього можливості належного захисту своїх порушених прав та інтересів, та, доволі часто, мало наслідком непідтвердження податкового кредиту чи зобов’язань платника з випливаючими із цього негативними наслідками.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"