+38 (044) 581-79-54

Щодо кваліфікації банківської операції (платежу) як правочину

Ямчук Михайло Ростиславович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

14 жовтня 2020 року

 

10 серпня 2020 року  Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду (далі – Верховний Суд), прийняв постанову у справі № 752/3095/17, в якій виклав правовий висновок, що окрема банківська операція (платіж) щодо повернення (перерахування) вкладнику грошових коштів банківського вкладу не є правочином, а тому не може бути визнана нікчемною відповідно до вимог закону.

У даній справі Публічне акціонерне товариство «Фінростбанк» (далі – ПАТ «Фінростбанк») звернулося з позовом до Особа_1 про застосування наслідків нікчемності правочину у процедурі ліквідації банку.

Суди встановили, що виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) прийнято рішення розпочати процедуру ліквідації ПАТ «Фінростбанк» строком на 1 рік з 16 жовтня 2014 року до 16 жовтня 2015 року включно, згодом строк продовжено ще на 2 роки до 16 жовтня 2017 року включно.

На виконання вимог статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі – Закон) уповноваженою особою Фонду проведена перевірка правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

За результатами зазначеної перевірки виявлено нікчемність дострокової видачі грошових коштів ОСОБА_1, які за домовленістю з відповідачем перебували у кредитній заставі позичальника – Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлоінбуд-1» (далі – ТОВ «Житлоінбуд-1») у кредитора – ПАТ «Фінростбанк».

Заочним рішенням районного суду позов про стягнення з ОСОБА_1 на користь банку грошових коштів задоволено у зв’язку з тим, що спеціальним законом у спірних правовідносинах, який встановлює нікчемність правочину, вчиненого сторонами щодо видачі банком ОСОБА_1 депозитних вкладів, є норми, передбачені частиною другою, пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону. Відповідно до статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов’язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов’язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Постановою апеляційного суду заочне рішення районного суду скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"