+38 (044) 581-79-54

Як користуватися PayPal в Україні

Дем'янчук Дмитро Миколайович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

22 жовтня 2018 року

 

Загальновідомо, що через бюрократичні перешкоди Національного банку платіжна система PayPal в Україні не працює і власники українських рахунків PayPal не можуть приймати на них платежі.

Причиною цього всього є те, що PayPal по своїй суті є оператором електронних грошових коштів і для роботи платіжної системи в Україні необхідно щоб така діяльність відповідала вимогам вітчизняного законодавства.

Правовий режим здійснення розрахунків з використанням електронних грошових коштів в Україні регулюється Законом «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (надалі – Закон № 2346-III), постановою Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань регулювання випуску та обігу електронних грошей» від 04.11.2010 № 481 (надалі – Постанова № 481), постановою Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури» від 04.02.2014 № 43 (надалі – Постанова № 43) та ін..

Дані правові акти встановлюють жорсткі нормативні вимоги, що є перешкодою для роботи PayPal в Україні, зокрема:

- випуск електронних грошей може здійснювати тільки банк, який отримав банківську ліцензію (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III);

- взяття емітентом на себе зобов’язань з погашення випущених ним електронних грошей на вимогу користувача (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III);

- емісія електронних грошей може відбуватися лише в гривні (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III);

- узгодження з НБУ до початку емісії правил використання електронних грошей в Україні (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III, п. 1 гл. 6 Постанови № 481);

- узгодження з НБУ умов та порядку діяльності в Україні міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є нерезидент (п. 1 розд. ІІІ Постанови № 43);

- внесення відомостей про емітента-нерезидента електронних грошей до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури (п. 3 розд. І Постанови № 43).

Проте, PayPal як одна з найбільших платіжних систем у світі, що має власні правила і принципи роботи, не готова брати на себе додаткові обов’язки, підлаштовуючись під місцеві бюрократичні забаганки.

Допоки тривають дискусії між PayPal і Національним банком щодо можливого офіційного запуску роботи цієї платіжної системи в Україні, наші громадяни віднайшли спосіб використання PayPal рахунків. Це стало можливим завдяки програмі «електронний резидент», запропонованої Естонським Урядом.

Естонська програма «електронний резидент» (е-Residency) була запущена в 2014 році і полягає в тому, що дозволяє людям, які не є громадянами Естонії, отримати фізичну карту під назвою е-Residency.

Така карта наділяє власника правом електронного цифрового підпису на території Естонії. З її допомогою нерезидент Естонії (наприклад громадянин України) може через Інтернет зареєструвати в Естонії юридичну особу і від імені цієї естонської юридичної особи через Інтернет вести бізнес з усім світом. Ну і що саме цікаве, саме до цієї картки можна прив’язати PayPal рахунок. Це може бути вигідно для людей, які ведуть електронну комерцію.

Українці на сьогодні посідають перше місце за кількістю бізнес-проектів, відкритих в Естонії за допомогою цієї програми. Так, громадяни України зареєстрували в Естонії понад 550 юридичних осіб.

Крім того, Україна посіла третє місце за кількістю осіб, які стали «електронними резидентами» Естонії. Зараз такий статус мають більше 2 600 громадян України.

З електронним цифровим підписом, який дає карта «електронного резидента», не потрібно приїжджати до Естонії, відвідувати нотаріуса і завіряти різного роду документи, договори. Все це можна робити через Інтернет.

Оформляється така картка онлайн на сайті програми е-Residency.

Процедура оформлення полягає в тому, що спочатку заповнюється заява та завантажуються копії документів, що засвідчують особу. Документи перевіряються Міністерством внутрішніх справ Естонії на предмет, чи не пов'язана людина з фактами незаконного відмивання грошей або ухилення від сплати податків.

Варто наголосити, що послуга з оформлення картки платна і становить 100 євро. Процес оформлення і доставки картки займає від двох до шести тижнів. Діє така картка три роки.

Готову карту можна отримати тільки особисто в посольстві Естонії в Києві. Перед цим проводиться біометрична процедура здачі відбитків пальців.

Правові підстави для участі громадян України у програмі «електронний резидент» встановлені як законодавством Естонії, зокрема прийнятим у 2014 році законом про «електронне громадянство», так і законодавством України, а саме Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, ЗУ «Про міжнародне приватне право».

Програма дозволяє малому і середньому бізнесу України та інших країни вийти на ринок ЄС і взаємодіяти з ним з мінімальною бюрократією, що є найбільшим мотивом для участі в цій програмі.

Як і в будь-якій іншій європейській країні, власник зареєстрованої юридичної особи зобов’язаний буде платити корпоративний податок на прибуток, який отримуватиме, оскільки Естонія є учасником OECP (Організації економічного співробітництва і розвитку).

Згідно з правилами OECP податки платяться там, де створюється прибуток, а тому такий принцип працює і в Естонії.

Варто наголосити на тому, що е-Residency не є громадянством Естонії. Отримуючи карту «електронного резидента», особа не стає громадянином Естонії. Карта не дає можливості їздити в ЄС і не дає права жити в Естонії. Карта також не дає ніяких переваг при отриманні посвідки на проживання. Проте така картка створює власнику максимально комфортні умови для законного ведення свого бізнесу через Інтернет, в тому числі із використанням і здійсненням розрахунків за допомогою PayPal рахунка.

Таким чином, участь у програмі «електронний резидент» надає можливість громадянам України попри бюрократичні бар’єри користуватися міжнародною платіжною системою PayPal. Однак, для переважної більшості співвітчизників PayPal залишається недоступною.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"