+38 (044) 581-79-54

Новий КПК

15 грудня 2012 року

Гарагонич Олександр Васильович

директор Юридичної компанії «Бі ен Сі», кандидат юридичних наук

Ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу дістало схвальні відгуки багатьох міжнародних експертів. Але в українських реаліях до аналізу нововведень у кримінальному процесі необхідно підходити стримано. Адже разом з позитивними змінами, новий КПК приховує чимало небезпек навіть для законослухняних громадян.

У зв’язку з цим варто зупинитись на основних змінах у кримінальному процесі, запроваджених новим КПК.

1. Щодо статусу захисника. За новим КПК захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію).

Захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесено до Єдиного реєстру адвокатів України або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів України містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю.

До цього часу захисниками допускалися особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні та інші фахівці у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. У окремих випадках, як захисники допускалися близькі родичі обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, його опікуни або піклувальники.

Слід відмітити, що Юридичну компанію «Бі ен Сі» представляють фахові адвокати, внесені до Єдиного реєстру адвокатів, які здатні надійно захищати законні права та інтереси клієнтів у кримінальному процесі, зокрема при взаємодії з органами прокуратури, міліції та судовими органами всіх рівнів.

2. Новим положенням є те, що ніхто не може бути двічі обвинуваченим або покараним за кримінальне правопорушення, за яким він був виправданий або засуджений на підставі вироку суду, що набрав законної сили. Кримінальне провадження підлягає негайному закриттю, якщо стане відомо, що по тому самому обвинуваченню існує вирок суду, який набрав законної сили. Тобто, на відміну від раніше існуючих норм, мається на увазі, що якщо людину виправдали вироком суду (навіть за недоведеністю вини) і цей вирок набрав законної сили, то вдруге їй по цьому ж факту не можна пред’явити обвинувачення, навіть якщо згодом з’являться незаперечні докази причетності цієї людини до вчинення злочину.

3. З'явилися нові суб'єкти кримінального провадження, зокрема:

Слідчий суддя - це є суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Слідчий суддя (слідчі судді) у суді першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду.

До набрання чинності нового КПК, у всіх судах країни обрано слідчих суддів і визначений суддя, який спеціалізується на справах неповнолітніх.

Суд присяжних. Кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснюється професійним суддею одноособово, але якщо за злочин передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів. Якщо закон передбачає довічне позбавлення волі, розгляд здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів, а за клопотанням обвинуваченого – судом присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних. Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених розглядається судом присяжних стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один з них заявив клопотання про такий розгляд.

4. Об’єднано відокремлені наразі стадії дізнання та досудового слідства в одну – досудове розслідування, а також скасувати таке поняття, як порушення кримінальної справи. Дослідча перевірка проводитися не буде, а розслідування починається одразу після подання до міліції заяви про скоєння злочину. Створено єдиний реєстр досудових розслідувань, в якому реєструються заяви про злочини; кожен слідчий отримав персональний електронний ключ для входу в систему. Це зменшить кількість паперової роботи та дозволить потерпілому отримати відповідний статус одразу після подання заяви. Проте автоматизм щодо порушення кримінальних справ може стати ефективним методом боротьби як з бізнес-конкурентами, так і з політичними противниками.

5. У новому КПК передбачається забезпечення процесуальної рівності та змагальності сторін, а також рівні права захисту та обвинувачення у кримінальному процесі щодо надання доказів суду. Сторона захисту зможе залучати свідків, експертів, мати доступ до всіх документів, заявляти клопотання про проведення слідчих дій тощо, а докази можуть використовуватися слідчими органами лише після їх визнання в судах.

Також передбачено, що всі види запобіжних заходів щодо підозрюваної чи обвинуваченої особи застосовуються лише за рішенням суду. Судовий дозвіл стає також обов’язковим для вилучення будь-яких документів, речей (окрім зброї та наркотиків), накладання арешту на майно та рахунки. Тільки суд дає дозвіл на обшук у нежитлових приміщеннях та призначає негласні слідчі дії, що обмежують конституційні права громадян.

В той же час, відповідно до ст.23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності.

Таким чином, адвокатське зберігання документів робить неможливим доступ до них сторонніх осіб та надасть можливість захистити свої документи від втручання державних органів та третіх осіб. Отже, у випадку проведення перевірок контролюючими органами, а також при спробах незаконного вилучення документів правоохоронними органами під час проведення виїмки чи обшуку є можливість захистити себе від неправомірних дій, а також виграти час для усунення можливих невідповідностей в документах та ретельніше підготуватися до наступного візиту непроханих гостей.

6. Значну увагу в новому КПК приділено оптимізації системи запобіжних заходів. Так, утримання під вартою буде застосовуватись у виняткових випадках. Розшириться застосування запобіжних заходів, не пов’язаних із позбавленням волі. Серед них – домашній арешт та внесення грошової застави. Ці новації не будуть стосуватися тих осіб, хто скоїв злочин насильницького характеру або перебуває у розшуку. Ці зміни захистять насамперед бізнесменів – правоохоронні органи позбавляють інструменту тиску на бізнес-середовище.

7. Зовсім новою для кримінально-процесуального провадження стане угода про визнання вини та угода про примирення між потерпілим та обвинуваченим. Перша угода може укладатися на стадії досудового розслідування між прокурором та обвинуваченим і передбачає повне відшкодування збитків та мінімальне покарання за вчинений злочин. При цьому суд, який на підставі цієї угоди виносить рішення про призначення покарання, не може його збільшити. Угода про визнання вини не укладається у разі вчинення насильницьких злочинів. Угода про примирення між потерпілим та обвинуваченим не може бути підписана у разі скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів. Ці новації прискорять досудове розслідування і винесення вироків у судах та будуть стимулювати злочинця добровільно розповідати про скоєний злочин і відшкодовувати збитки потерпілому.

8. Ліквідовано можливості відправлення справи судом на додаткове розслідування, що призводить до необґрунтованого затягування розгляду справ та збільшення термінів кримінального провадження. Згідно з новим КПК, розслідування не може тривати більше 6-ти чи 12-ти місяців, залежно від його складності, а відмова від додаткового розслідування призведе до збільшення кількості виправдувальних вироків суду.

9. За новим законом суд може розглядати як доказ свідчення з чужих слів. Показаннями з чужих слів є висловлювання, здійснене в усній, письмовій або іншій формі, щодо певного факту, яке ґрунтується на поясненні іншої особи. Суд може визнати доказами показання з чужих слів, якщо сторони погоджуються визнати їх доказами.

Під час судового розгляду забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому цим Кодексом. КПК передбачає також дороге технічне переоснащення судів, зокрема можливість здійснення процесуальних дій у режимі відеоконференції. На сьогоднішній день ця норма КПК виконана лише частково.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"