+38 (044) 581-79-54

Щодо оплати праці на період карантину

Бабенко Дмитро Вадимович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

11 листопада 2020 року

 

02.11.2020 р. Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області на своєму офіційному сайті надало роз’яснення на питання щодо оплати праці на період карантину та на період простою не з вини працівника.

Конкретні рекомендації для роботодавців на період карантину передбаченіЗаконом № 530, який набув чинності 17 березня 2020.
По-перше, передбачено підставу збільшення кількості днів неоплачуваної відпустки за угодою сторін у разі карантину. Строк перебування у відпустці без збереження заробітної на період карантину не включається у загальний строк відпустки.

Отже, відповідно до оновлених норм,неоплачувана відпустказа угодою між працівником та роботодавцем буде надаватися:

-   "за сімейними обставинами" строком не більш як 15 календарних днів на календарний рік;

-   на період карантину така відпустка може бути надана на весь час карантину, за заявою працівника;

-   за згодою роботодавця у зазначеній ситуації вже може бути надано неоплачувану відпустку без обмеження тривалості 15 календарних днів на рік.

При цьому працівник у заяві на її надання має посилатися на норми законодавства, наприклад, вказавши так: «Прошу надати мені відпустку без збереження заробітної плати відповідно до ч. 4 ст. 84 КЗпП та ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки, вказати бажану дату початку відпустки, до закінчення карантину чи -  конкретну дату»;

Легалізовано роботу вдома. Роботодавець може доручити працівникові, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, надавати працівнику за його згодою відпустку.

Роботодавці можуть отримати від працівників письмові заяви про те, що вони мають належні умови для роботи вдома або можуть виходити на роботу та виконувати деякі доручення роботодавця. В цьому випадку не йдеться про зміну істотних умов праці, тому попереджати працівників за 2 місяці не потрібно.За роботу вдома працівник отримує ту ж оплату, що і при роботі на робочому місці. Можлива виплата компенсації за використання інструментів та механізмів (ст. 125КЗпП).

Стосовно ж норми про відпустку,надання, зокрема, щорічної відпустки та інших відпусток, на які має право працівник, поза графіком  відпусток. Зважаючи на те, що в нормі пп. 1 п. 2 розд. ІІ Закону № 530 нічого не сказано про вид відпустки, ця норма стосується як оплачуваної відпустки (усі щорічні, додаткова «на дітей», «бойова», «чорнобильська»),  яку можна надавати поза графіком відпусток, так і відпусток без збереження зарплати. Але у будь-якому разіпрацівник має погодитися використати таку відпустку. В жодному разі навіть за наявності такої норми роботодавець не може змушувати працівника використати будь-яку відпустку - має бути досягнута згода сторін: з одного боку роботодавець пропонує, з іншого - працівник не проти.
За ініціативою власника підприємства, установи, організації або уповноваженого органу може
змінюватися режими роботиорганів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб  (пп. 2 п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 530).

Крім того, для працівників, підрозділи яких перебувають устані простою, в тому числі на період оголошення карантину згідно з ст. 113 КЗпП передбачено компенсацію з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Частково таку компенсацію відшкодовує роботодавцям, за їх зверненнями, Державна служба зайнятості згідно з Порядком фінансування виплат по частковому безробіттю та надання допомоги по частковому безробіттю.

Новини

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(050) 550 42 26 

 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(050) 352 86 62 

 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"