+38 (044) 581-79-54

Conscription during mobilization: current issues of law enforcement

Harahonych Oleksandr V.

Director of "B&C" Legal Company
PhD, advocate

Сьогодні в Україні, коли на сході ідуть воєнні дії, для багатьох сімей питання мобілізації та призову на  військову службу стали надзвичайно актуальними.  

Цьогорічна призовна кампанія має чимало нововведень і особливостей. Зокрема, змінився призовний вік на строкову службу. Якщо раніше призивали хлопців від 18 до 25 років, то відтепер братимуть тих, кому виповнилося 20, але не більше 27 років. Крім того, змінився перелік осіб, які підлягають відстрочці за станом здоров'я і за сімейними обставинами.

На практиці, досить часто виникають питання щодо звільнення від мобілізації, прибуття для призову на збори, вручення повістки особі та інші. Спробуємо розібратись в них.

Звільнення від мобілізації за законом

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

 1. заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для того, аби уникнути мобілізації працівників підприємства, кадровик повинен скласти список військовозобов'язаних співробітників, виписавши туди номери їх військових квитків, військові спеціальності і посади. Потім з цими списками він повинен піти у військкомат (за місцем знаходження підприємства) і отримати спеціальні бланки для занесення інформації про тих, кого хоче забронювати.

Перелік тих, хто може бути заброньований, є в Постанові Міжвідомчої комісії з питань бронювання військовозобов'язаних за підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації і воєнного часу. В цьому переліку кілька сотень сторінок, і його немає у відкритому доступі. За словами представників військкоматів, заброньованими можуть бути військовозобов'язані, які відіграють важливу роль у забезпеченні обороноздатності країни (наприклад, співробітники заводів, пошти, компаній, що забезпечують зв'язок, газівники і т. д.).

 1. визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Якщо стан здоров'я не дозволяє служити в армії, то це виявлять на етапі медкомісії, коли людина явиться за повісткою. Про всі проблеми зі здоров'ям потрібно повідомляти військового комісара. Якщо на медкомісії стане зрозуміло, що, наприклад, довідка «липова» і людина здорова, її справа попрямує в правоохоронні органи.

 1. чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
 2. жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

Тобто призову не підлягають чоловіки, які самі виховують дитину. При цьому вони повинні бути розлученими з дружиною, а у дружини і дитини повинні бути різні місця реєстрації.

 1. жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
 2. усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
 3. зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
 4. народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 5. інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі навчання. У разі отримання повістки необхідно з’явитися у військомат з відповідною довідкою про проходження навчання.

Поважні причини неприбуття

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»  військовозобов'язані, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату (органу Служби безпеки України) на прибуття для призову на збори, зобов'язані прибути в пункт і в строк, зазначені у повістці.

Керівники підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття військовозобов'язаних до визначених пунктів збору.

Поважними причинами неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов'язаного до військового комісаріату для призову на збори в пункт і в строк, установлені військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються перешкоди стихійного характеру, сімейні обставини та інші поважні причини, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов'язаного до військового комісаріату для призову на збори, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 673. До них відносять:

 1. смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка), яка сталася пізніше ніж за сім діб до дати початку зборів;
 2. хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які проживають разом із військовозобов'язаним, у разі неможливості догляду за хворим іншим близьким родичем;
 3. здійснення стосовно військовозобов'язаного кримінального провадження, а також застосування до нього адміністративного стягнення або кримінального покарання, яке робить неможливим його прибуття;
 4. потрапляння під вплив надзвичайної ситуації, яка виникла під час призову на збори і стала перешкодою своєчасному прибуттю;
 5. складання державних іспитів у вищих навчальних закладах.

Вручення повістки

Вручити повістку може представник військового комісаріату, ЖЕКу чи місцевої ради під розписку. 

Повістку може бути вручено лише двома способами – або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках –під ваш особистий підпис.Повістки в двері, родичам, дзвінок по телефону – не можуть вважатись належним повідомленням про факт призову за мобілізацією.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язаний з'являється до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах. Тобто:

1) військовозобов'язаний спочатку отримує особисто один із наступних документів – мобілізаційне розпорядження, повістку або розпорядження військового комісара;

2) а вже потім з'являється до військкомату.

У військовому комісаріаті уточнять інформацію щодо особи і вже згодом вкажуть на подальші ваші дії.

Таким чином, вищенаведені підстави є такими, що дозволять уникнути мобілізації без негативних для особи наслідків, що є можливим, якщо, зокрема:

1. Особа особисто не отримувала повістки.

2. Особа не представилась власним ім’ям, коли їй телефонують із військомату, ЖЕКу чи місцевої ради для повідомлення про мобілізацію.

3. Особа має на постійному догляді осіб, що його потребують (інваліди, діти-сироти, діти-інваліди, тощо) при цьому потрібно підтвердити що у особи немає інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд за ними.

4. Особа має на утриманні п'ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання).

5. Особа є студентом або аспірантом денної форми навчання (не залежно від ступеня акредитації).

6. Особа отримала висновок військово-лікарської комісії як тимчасово непридатна до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців (в тому числі через переломи вказівного пальця рук, переломи ніг, тощо).

7. Особа не потрапила під мобілізацію протягом строку її дії та ін.

Contacts

Director

Garahonych Oleksandr

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - fax 

Executive Director

Kuzhukh Maksym 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - fax 

04211, Kyiv, Obolonska naberezhna, 7, Building 3, Оffice 2

Розробка сайтів "Liberty Digital"