+38 (044) 581-79-54

Про внесення змін до договору оренди нерухомого майна

Гарагонич Олександр Васильович

голова АО «Юридична компанія «Бі ен Сі»,
кандидат юридичних наук, адвокат

07 серпня 2020 року

 

20 травня 2020 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду (далі – Верховний Суд) прийняв постанову у справі № 914/1085/19, в якій дійшов правового висновку, що якщо після укладення сторонами договору оренди не було істотного порушення договору другою стороною, істотної зміни стану об'єкта оренди, як і не було зміни централізованих цін і тарифів, тобто не було жодної із визначених законом та договором підстав для внесення змін до цього договору, то відсутні підстави для задоволення позову про внесення змін до договору оренди нерухомого майна.

У даній справі, вже після укладення договору оренди Позивач (ТОВ) звернувся до Відповідача (Управління комунальної власності), запропонувавши внести зміни до пунктів 1.3 та 5.1 договору оренди у зв'язку з тим, що при укладенні цього договору необхідно було застосовувати звіт про оцінку майна станом на 31 липня 2018 року, а також коефіцієнт 0,5 до орендної ставки при визначення розміру орендної плати.

Відповідач не погодився з пропозицією Позивача щодо внесення змін до договору.

ТОВ звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про внесення змін до договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень).

Верховний Суд погодився з рішенням апеляційного суду, відмовивши у зміні договору.

За загальним правилом, що закріплене у статті 651 ЦК зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частинами другою та третьою статті 188 ГК встановлений порядок проведення сторонами договору переговорів щодо добровільної зміни чи розірвання договору. Частиною четвертою цієї статті визначено, що заінтересована сторона може звернутися до суду, якщо виник спір.

Згідно з положеннями статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної платиможе бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

За умовами договору оренди (п. 5.12) розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

Як встановив апеляційний господарський суд, після укладення сторонами договору оренди від 18 лютого 2019 року не було істотного порушення договору другою стороною, істотної зміни стану об'єкта оренди, як і не було зміни централізованих цін і тарифів, тобто не було жодної із визначених законом та договором підстав для внесення змін до цього договору.

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - факс 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - факс 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"