+38 (044) 581-79-54

Щодо чинності застави для нового власника майна

Ямчук Михайло Ростиславович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

01 червня 2020 року

 

18 березня 2020 року Касаційний  цивільний суд у складі Верховного Суду (далі – Верховний Суд), постановою у справі №  202/5584/18 в якій дійшов правового висновку, що застава зберігає свою силу для нового власника майна лише за умови наявності у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідних відомостей про обтяження, які внесені до такого реєстру перед відчуженням предмета застави. Якщо на майно накладено обтяження вже після передачі у власність, то таке обтяження є безпідставним.

Особа звернулася до суду із позовом до акціонерного товариства «Акцент-Банк» про скасування державної реєстрації обтяження рухомого майна.

Позовна заява мотивована тим, що вона придбала автомобіль, право власності на який було зареєстровано за нею, що підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.

Бажаючи продати вказаний транспортний засіб, вона отримала витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, з якого дізналася, що на автомобіль було накладено обтяження - застава рухомого майна, підставою накладення обтяження зазначено договір застави, за яким обтяжувачем є ПАТ «А-Банк».

Вказувала, що на момент придбання транспортного засобу вказане обтяження було відсутнє, накладене лише 21 липня 2017 року, тоді як договір купівлі-продажу між сторонами укладено 12 липня 2017 року. Таким чином, на належне їй майно було безпідставно накладено приватне обтяження, чим порушено її майнові права щодо розпорядження власністю.

На підставі вказаного позивачка просила суд виключити з Державного реєстру обтяжень рухомого майна запис про обтяження автомобіля.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, у задоволенні позову відмовив. Позивач подав касаційну скаргу.

ВС суд задовольнив вимоги позивача, скасувавши рішення попередніх судів, з огляду на таке.

Відповідно до вимог чинного законодавства України застава зберігає свою силу для нового власника майна за умови наявності у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідних відомостей про обтяження, які внесені до такого реєстру перед відчуженням предмета застави.

У протилежному випадку набувач вважається добросовісним і набуває право власності на таке рухоме майно без обтяжень.

З урахуванням вказаного, встановивши, що на час придбання позивачем спірного автомобіля у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна були відсутні відомості про його обтяження, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки остання позивачка є добросовісним набувачем автомобіля, а тому відповідно до статті 391 ЦК має право вимагати усунення перешкод у здійсненні нею права користування та розпоряджання своїм майном.

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - факс 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - факс 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"