Гарагонич Олександр Васильович
директор Юридичної компанії «Бі ен Сі»,
кандидат юридичних наук, адвокат
15 квітня 2019 року
15 квітня 2019 року Президент України підписав Кодекс України з процедур банкрутства (далі – Кодекс), який був прийнятий Верховною Радою України 18 жовтня 2018 року.
Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Метою Кодексу є підвищення ефективності процедур банкрутства, рівня захищеності прав кредиторів, вдосконалення процедури продажу майна боржника на аукціоні, підвищення рівня виконання контрактів і судових рішень, врегулювання відносин з відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися у важкій фінансовій ситуації і потребують допомоги з боку держави.
Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Кодекс структурно побудований із чотирьох книг. Перша - регулює загальні положення і терміни, друга - регулює діяльність арбітражних керуючих, третя – регулює питання банкрутства юридичних осіб і четверта – фізосіб.
Найбільш значущою зміною є можливість визнавати банкрутами фізичних осіб. До прийняття закону в чинному законодавстві такої опції не було.
Відзначимо, що справи про банкрутство фізосіб будуть розглядати господарські суди, як випливає з проекту кодексу. Причому обов'язково за участю арбітражного керуючого. Будуть доступні дві процедури - судова і досудова. Зокрема, в суді можна буде домовитися про реструктуризацію або задовольнити вимоги кредитора.
При цьому не підлягають реструктуризації та списанню борги по кредитах, взятих боржником на відпочинок, розваги, покупку предметів розкоші, а також борги, що з'явилися через участь в азартних іграх і парі.
Законом визначається, що провадження у справі про неплатоспроможність боржника – фізичної особи або фізичної особи-підприємця може бути відкрито лише за заявою боржника.
Згідно із кодексом боржник має право звернутись до господарського суду з заявою про відкриття провадження у праві про неплатоспроможність у разі, якщо: розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше тридцяти мінімальних розмірів заробітної плати. Ще однією умовою звернення до суду про визнання банкрутом є те, що боржник припинив погашати кредити чи здійснювати інші планові платежі у розмірі більше як п’ятдесят відсотків місячних платежів по кожному з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців.
Також підставою звернення до суду може бути те, щоб було винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке можна звернути стягнення.
Кодекс отримав підтримку з боку Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Національного банку України, Асоціації правників України, банківської спільноти, арбітражних керуючих, представників експертного середовища.
Кодекс з процедур банкрутства набирає чинності через 6 місяців з дня опублікування.
Голова об'єднання Гарагонич Олександр Васильович (050) 550 42 26
|
Директор Кожух Максим Сергійович (050) 352 86 62
|
04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2 |