+38 (044) 581-79-54

Як користуватися PayPal в Україні

Дем'янчук Дмитро Миколайович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі»

22 жовтня 2018 року

 

Загальновідомо, що через бюрократичні перешкоди Національного банку платіжна система PayPal в Україні не працює і власники українських рахунків PayPal не можуть приймати на них платежі.

Причиною цього всього є те, що PayPal по своїй суті є оператором електронних грошових коштів і для роботи платіжної системи в Україні необхідно щоб така діяльність відповідала вимогам вітчизняного законодавства.

Правовий режим здійснення розрахунків з використанням електронних грошових коштів в Україні регулюється Законом «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (надалі – Закон № 2346-III), постановою Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань регулювання випуску та обігу електронних грошей» від 04.11.2010 № 481 (надалі – Постанова № 481), постановою Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури» від 04.02.2014 № 43 (надалі – Постанова № 43) та ін..

Дані правові акти встановлюють жорсткі нормативні вимоги, що є перешкодою для роботи PayPal в Україні, зокрема:

- випуск електронних грошей може здійснювати тільки банк, який отримав банківську ліцензію (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III);

- взяття емітентом на себе зобов’язань з погашення випущених ним електронних грошей на вимогу користувача (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III);

- емісія електронних грошей може відбуватися лише в гривні (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III);

- узгодження з НБУ до початку емісії правил використання електронних грошей в Україні (п. 15.1 ст. 15 Закону № 2346-III, п. 1 гл. 6 Постанови № 481);

- узгодження з НБУ умов та порядку діяльності в Україні міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є нерезидент (п. 1 розд. ІІІ Постанови № 43);

- внесення відомостей про емітента-нерезидента електронних грошей до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури (п. 3 розд. І Постанови № 43).

Проте, PayPal як одна з найбільших платіжних систем у світі, що має власні правила і принципи роботи, не готова брати на себе додаткові обов’язки, підлаштовуючись під місцеві бюрократичні забаганки.

Допоки тривають дискусії між PayPal і Національним банком щодо можливого офіційного запуску роботи цієї платіжної системи в Україні, наші громадяни віднайшли спосіб використання PayPal рахунків. Це стало можливим завдяки програмі «електронний резидент», запропонованої Естонським Урядом.

Естонська програма «електронний резидент» (е-Residency) була запущена в 2014 році і полягає в тому, що дозволяє людям, які не є громадянами Естонії, отримати фізичну карту під назвою е-Residency.

Така карта наділяє власника правом електронного цифрового підпису на території Естонії. З її допомогою нерезидент Естонії (наприклад громадянин України) може через Інтернет зареєструвати в Естонії юридичну особу і від імені цієї естонської юридичної особи через Інтернет вести бізнес з усім світом. Ну і що саме цікаве, саме до цієї картки можна прив’язати PayPal рахунок. Це може бути вигідно для людей, які ведуть електронну комерцію.

Українці на сьогодні посідають перше місце за кількістю бізнес-проектів, відкритих в Естонії за допомогою цієї програми. Так, громадяни України зареєстрували в Естонії понад 550 юридичних осіб.

Крім того, Україна посіла третє місце за кількістю осіб, які стали «електронними резидентами» Естонії. Зараз такий статус мають більше 2 600 громадян України.

З електронним цифровим підписом, який дає карта «електронного резидента», не потрібно приїжджати до Естонії, відвідувати нотаріуса і завіряти різного роду документи, договори. Все це можна робити через Інтернет.

Оформляється така картка онлайн на сайті програми е-Residency.

Процедура оформлення полягає в тому, що спочатку заповнюється заява та завантажуються копії документів, що засвідчують особу. Документи перевіряються Міністерством внутрішніх справ Естонії на предмет, чи не пов'язана людина з фактами незаконного відмивання грошей або ухилення від сплати податків.

Варто наголосити, що послуга з оформлення картки платна і становить 100 євро. Процес оформлення і доставки картки займає від двох до шести тижнів. Діє така картка три роки.

Готову карту можна отримати тільки особисто в посольстві Естонії в Києві. Перед цим проводиться біометрична процедура здачі відбитків пальців.

Правові підстави для участі громадян України у програмі «електронний резидент» встановлені як законодавством Естонії, зокрема прийнятим у 2014 році законом про «електронне громадянство», так і законодавством України, а саме Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, ЗУ «Про міжнародне приватне право».

Програма дозволяє малому і середньому бізнесу України та інших країни вийти на ринок ЄС і взаємодіяти з ним з мінімальною бюрократією, що є найбільшим мотивом для участі в цій програмі.

Як і в будь-якій іншій європейській країні, власник зареєстрованої юридичної особи зобов’язаний буде платити корпоративний податок на прибуток, який отримуватиме, оскільки Естонія є учасником OECP (Організації економічного співробітництва і розвитку).

Згідно з правилами OECP податки платяться там, де створюється прибуток, а тому такий принцип працює і в Естонії.

Варто наголосити на тому, що е-Residency не є громадянством Естонії. Отримуючи карту «електронного резидента», особа не стає громадянином Естонії. Карта не дає можливості їздити в ЄС і не дає права жити в Естонії. Карта також не дає ніяких переваг при отриманні посвідки на проживання. Проте така картка створює власнику максимально комфортні умови для законного ведення свого бізнесу через Інтернет, в тому числі із використанням і здійсненням розрахунків за допомогою PayPal рахунка.

Таким чином, участь у програмі «електронний резидент» надає можливість громадянам України попри бюрократичні бар’єри користуватися міжнародною платіжною системою PayPal. Однак, для переважної більшості співвітчизників PayPal залишається недоступною.

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - факс 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - факс 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"