Бондар Роман Вікторович
старший юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат
28 серпня 2020 року
12 червня 2020 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду (далі – Верховний Суд), прийняв постанову у справі № 686/28291/19 в якій виклав правовий висновок, що строк оскарження постанови про порушення ПДР, у тому числі зафіксованого у автоматичному режимі, починається з моменту отримання такої постанови.
У даній справі позивач стверджував, що не пропустив строк оскарження постанови про порушення ПДР.
Суд першої інстанції, залишаючи позов без розгляду дійшов висновку, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності встановлений 10-дений строк, який обчислюється з дня винесення постанови. Проте, Сьомий апеляційний адміністративний суд, скасовуючи ухвалу суду першої інстанції про залишення позову без розгляду, зазначив, що строк повинен обчислюватися з моменту отримання оскаржуваної постанови.
Верховний Суд погоджується з цим висновком суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
Аналіз норм статті 289 КУпАП і частини другої статті 291 КУпАП свідчить, що постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, може бути оскаржена протягом 10 днів після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.
Аналогічна правова норма закріплена також у частині другій статті 286 КАС, відповідно до приписів якої позовну заяву щодо оскарження рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі може бути подано протягом 10 днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Отже, при вирішенні питання пропуску строку звернення з позовом до суду щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, суди повинні з'ясувати дату отримання цієї постанови.
Із встановлених судами обставин убачається, що позивач оскаржувану постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху в день її прийняття фактично не отримував. Відповідно до інформації ПАТ «Укрпошта» таку постанову отримано позивачем через 10 днів. Водночас до суду з позовом позивач звернувся через 5 днів після отримання постанови, тобто, із дотриманням десятиденного строку звернення до суду.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 31 січня 2020 року у справі № 755/7433/19.
Голова об'єднання Гарагонич Олександр Васильович (050) 550 42 26
|
Директор Кожух Максим Сергійович (050) 352 86 62
|
04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2 |