+38 (044) 581-79-54

Щодо підстав для подання негаторного позову

Солонина Ігор Юрійович

юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат

10 червня 2020 року

27 травня 2020 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду (далі – Верховний Суд), постановою у справі № 910/1310/19 сформував правовий висновок щодо підстав для подання негаторного позову.

У відповідності до матеріалів справи Рада громадського територіального самоврядування мікрорайону «Русанівка» (далі - РГТСМ «Русанівка») звернулася до суду міста Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) про усунення перешкод у користуванні належним їй майном, а саме автостоянкою.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що ФОП без жодних правових підстав використовує для платного паркування зазначену автомобільну стоянку, право користування, володіння та розпорядження якою належить РГТСМ «Русанівка», що підтверджується витягом з бази даних міського земельного кадастру.

Передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо).

Проте, господарськими судами встановлено, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність у нього права власності на земельну ділянку або користування автостоянкою. Тобто, позивачем не доведено, що заявлена позовна вимога, є саме вимогою володіючого майном власника, а також, що дії відповідача створюють позивачеві перешкоди щодо здійснення ним права користування і розпорядження своїм майном.

З огляду на викладене, висновки судів про відсутність підстав для задоволення позову є правомірними.

Посилання скаржника на неповне встановлення судами суттєвих обставин справи, а саме: неврахування різниці між автостоянкою та місцями платного відстою транспортних засобів, фіксованими місцями для паркування та паркувальними майданчиками; того, що КП "Київтранспарксервіс" не наділено повноваженнями укладати договори щодо автостоянок; того, що спірна автостоянка побудована за кошти позивача, а не територіальної громади в особі Київської міської ради чи її структурних підрозділів, є неправомірним враховуючи встановлені судами обставини, зокрема щодо ненадання позивачем доказів на підтвердження його права власності на земельну ділянку або користування автостоянкою, а отже і наявності правових підстав для звернення позивача з негаторним позовом щодо спірної земельної ділянки. Із цих же підстав не може бути взято до уваги і твердження скаржника про захоплення відповідачем частини земельної ділянки позивача, а також доводи щодо використання відповідачем земельної ділянки без належних документів.

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - факс 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - факс 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"