+38 (044) 581-79-54

Про нотаріальні дії за підробленими документами

Савенко Руслан Васильович

старший юрист Юридичної компанії «Бі ен Сі», адвокат

04 травня 2020 року

 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційний цивільний суд постановою у справі № 161/18823/14-ц від 11 грудня 2019 року, зазначив, що нотаріус не несе відповідальності, якщо йому було надано підроблені документи.

Обставини справи: нотаріус подав скаргу на рішення місцевого та апеляційного суду з огляду на те, що вважав, що діяв правомірно, був впевнений, що документи, які йому надали сторони були дійсними та сумніву у їх справжності не було. Крім того, Судом встановлено осіб, які вчинили злочин, а тому з їхніми шахрайськими діями дії приватного нотаріуса не можна визнати незаконними.

Верховний Суд дійшов висновку про скасування судових рішень та ухвалення нового, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 5 ЦК акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно зі ст. 27 Закону "Про нотаріат" в редакції від 6 вересня 2012 року шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних дій або недбалості приватного нотаріуса, відшкодовується в повному розмірі. Нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нього за вчиненням нотаріальної дії:

- подала неправдиву інформацію щодо будь-якого питання, пов`язаного із вчиненням нотаріальної дії;

- подала недійсні та/або підроблені документи;

- не заявила про відсутність чи наявність осіб, прав чи інтересів яких може стосуватися нотаріальна дія, за вчиненням якої звернулася особа.

Отже, нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нього за вчиненням нотаріальної дії, подала недійсні або підроблені документи.

Отже, суди встановили, що приватному нотаріусу для вчинення нотаріальної дії було надано підроблений документ.

Таким чином, оскільки Закон скасував цивільну відповідальність нотаріуса про відшкодування шкоди, заподіяної особі внаслідок незаконних дій або недбалості нотаріуса у разі, якщо особа, яка звернулася до нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії, подала підроблені документи, то Верховний Суд дійшов висновку про скасування судових рішень та ухвалення нового.

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - факс 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - факс 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"