+38 (044) 581-79-54

Стягнення моральної шкоди за бездіяльність міськради

Гарагонич Олександр Васильович

голова АО «Юридична компанія «Бі ен Сі»,
кандидат юридичних наук, адвокат
27 грудня 2019 року

 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові у справі № 750/6330/17 від 27 листопада 2019 року зазначив, що відсутність наслідків у вигляді розладів здоров'я та психологічних переживань не свідчить про те, що моральної шкоди не було завдано.

Суть справи: позивач просив стягнути з міської ради 10 тис. грн. моральної шкоди. Позов обґрунтовано тим, що відповідач не розглянув на пленарних засіданнях заяви позивача про відведення земельних ділянок у власність. Це питання розглядало Управління земельних ресурсів, яке листами повідомляло позивача про відсутність підстави для розгляду питання надання відповідних дозволів.

Місцевий суд задовольнив позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди у розмірі 2 тис. грн. Рішення обґрунтовано тим, що міська рада була зобов'язана в місячний термін розглянути на пленарному засіданні відповідні заяви позивача та прийняти рішення по суті питань, які порушено в цих заявах. Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність.

Колегія суддів Адміністративного суду ВС погодилась із рішенням суду першої інстанції, вказавши наступне.

Неналежне виконання органами державної влади чи місцевого самоврядування своїх повноважень, що призвело до порушення прав людини, свідчить про невиконання державою в особі відповідного органу її головного обов'язку перед людиною – утверджувати та забезпечувати її права.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Цивільного кодексу особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; приниженні честі, гідності, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Верховний Суд зазначив, що відсутність наслідків у вигляді розладів здоров'я внаслідок душевних страждань, психологічних переживань не свідчить про те, що позивач не зазнав страждань та приниження, а отже і не свідчить про те, що моральної шкоди не завдано.

ВС вказав, що психологічне напруження, розчарування та незручності, що виникли внаслідок порушення органом держави чи місцевого самоврядування прав людини, навіть якщо вони не потягли вагомих наслідків у вигляді погіршення здоров'я, можуть свідчить про заподіяння їй моральної шкоди.    

Контакти

Голова об'єднання

Гарагонич Олександр Васильович 

o.harahonych@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 550 42 26 

(044) 581 79 56 - факс 

Директор

Кожух Максим Сергійович 

mskozhuh@gmail.com 

(044) 581 79 56 

(050) 352 86 62 

(044) 581 79 56 - факс 

04211, м. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 3, офіс 2

Ми на карті


View Larger Map

Розробка сайтів "Liberty Digital"